MaceraPerestler

zehra

25

Eki
2015

Zehra Toker

Posted By : SERDAR DOBUR/ 247

Macera Otobüsüyle Yolda Olmak ;

zehra-2Seyahatler her ne kadar kilometrelerle ifade edilse de insanın iç dünyasına yaptığı yolculuklardır da aynı zamanda. Ve bir ölçü birim yoktur İçe yapılan yolculukların. Ne kadar uzaklaşırsan bulunduğun güvenli limanlardan, o kadar yakınlaşırsın kendine.

Yeni yerleri keşfettikçe sendeki senlerle karşılaşma olasılığın artar. Yalnız başladığın seyahat bir otobüs dolusu güzde insanla tamamlama imkanı ve aidiyet hissi sunar bazı turlar sana. Tedirgin bakışlarla bindiğim macera otobüsünden, memnuniyet ve özlem dolu bakışlarla inmemin sebebi budur belki de. Tüm toplumsal rollerinden sıyrılıp sen olmanın keyfin yaşayabilmektir Macera Otobüsü. Gezdikçe bitmeyen ülkeler, şehirler karşısında ne kadar da küçük olduğunun farkına varıp şaşırmaktır, egolarından sıyrılıp hafifletmektir. Bilinmezliğe çıkan sokaklarda bir vespa üzerinde şarkı söyleyip dans ederek özgürlüğün huzurunu parmak uçlarına kadar hissetmektir.

Şiirlerle uyanmaktır sabahlara ve evin bellediğin otobüs koltuğuna karşı özlem duymaktır zaman zaman. Her gün ayrı bir şehrin karşılamasıdır siz ve bu enfes bir duygudur. Tuna nehrinin kıyısında kardeşinin dizine başını koyup, güvenle uykuya dalmaktır. Üşüdüğünde sarılmaktır. Otobüste disko topu niyetine lazer kullanıp coşmaktır enerjisi bitmeyen güzel insanlarla.

Ya da panteon tapınağı önünde sokak çalgıcısına Ankara’nın bağlarını çaldırıp dökmektir tüm kurtlarını. Vatikan’ın o ağır, ciddi havasında dahi mizah yönler bulup kahkahalarını bastırmaya çalışma çabasıdır. Viyana’daki bir lunaparkta gökyüzüne doğru yükselen salıncakla, eriştiğini hissetmektir ruhunun en ücra köşelerine.

Şehirlerin tepe noktalarını bulup, seyre dalmaktır şehri bir kuş edasıyla. Her yer müze niteliğinde olan sokaklarda kaybolmaktır yakın hissettiğin insanlarla, gün ışıyana kadar gezmektir, zamanı unutmaktır. Sokakta duyduğun dl Türkçeyse dönüp hemen memleket sohbetlerine dalmaktır. Dilinin yetmediği zamanlarda tarzancanın adres tarifi yapabilecek kadar gelişmiş olduğunu görüp kendinle dalga geçmektir. Alışılmadık tatlar deneyip farkına varmaktır oturmuş olan damak tadının (Türk mutfağı övmektir, kıymet bilmektir).

zehra-1Yuvan olmuş olan otobüs içerendeki mikro bölgede insan ilişikleri konusunda analizler yapmak, yen deneyimler kazanmaktır. Ve gezinin sona erdiğinin farkına vardığında üzerine düşen hüzün, anların anı oluşunun hüznüdür. Km zaman gezmiş olduğun yerlerden aldığın bir anahtarlık hatırlatır bu anıları sana, kimi zaman bir fotoğraf karesi. Macera Otobüsü ailesinden biriyle yaptığın telefonla gidilir bazen de oralara. Ya da görüşüp yad edersin gezinin her anını keyifle. Bazen de üşümeyesin diye verilip, sende kalmış bir hırka hatırlatır ve gülümseme yayar dudaklarına. Velhasıl kelam ‘anlatılmaz yaşanır’ klişesi özetleyen cümledir aslında Macera Otobüsü ’nü. Yeni rotalarda yenden buluşmak istediğim, keyifle bahsettiğim ve gönül rahatlığıyla arkadaşlarıma önerebildiğim Macera Otobüsü ailesine cümleten sevgiler.

 

 

 

Administrator